از پرده هوا چه می دانید؟!

پرده هوا دستگاهی است که در زمستان‌ها باعث می‌شود هوای سرد از بیرون به محیط داخل که دارای هوای گرم است وارد نشود. همچنین در تابستان‌ها پرده هوا باعث میشود که هوای گرم از بیرون به داخل محوطه که دارای هوای خنک است وارد نشود. در کل می‌توان گفت پرده هوا دستگاهی است که عمل ایزوله کردن و جدا کردن دو محیط از یکدیگر را انجام میدهد.

موارد استفاده از پرده هوا چیست؟

دستگاه پرده هوا معمولا در مراکز تجاری و صنعتی و همچنین اداری و رستوران‌ها استفاده می‌شود. از پرده هوا می‌توان زمانی که به کاربردهای زیر نیاز داشته باشید استفاده کنید:

  1. تولید یک عایق حرارتی: معمولا در مکان‌هایی که دارای رفت و آمد زیادی است و از دربهای اتوماتیک در آنها استفاده می‌شود، از پرده هوا نیز استفاده می‌شود. پرده هوا یک عایق حرارتی است که باعث می‌شود جلوی هدر رفت گرما و یا انرژی گرفته شود. پرده مجازی که توسط دستگاه پرده هوا به وجود می‌آید، ضخامتی حدود ۳ تا ۵ سانتی متر دارد. این پرده یک عایق مناسب در برابر نفوذ سرما یا گرما می‌باشد.
  2. تولید یک لایه هوایی برای جلوگیری از نفوذ حشرات: معمولا آشپزخانه‌ها و رستوران‌ها با معضل ورود حشرات موذی به داخل این محیط‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند. وجود این حشرات برای آنها همیشه یک معضل بهداشتی است. این اماکن با استفاده از پرده هوا می‌توانند این مشکلات را تا حد زیادی حل کنند. جریان هوایی که توسط دستگاه پرده هوا تولید می‌شود، مانند یک پرده ضخیم عمل می‌کند که حشرات موذی توانایی عبور از آن را ندارند، زیرا آنها را با یک فشار ‌رو به رو می‌کند که توانایی عبور از این فشار را ندارند.
  3. تولید یک لایه هوایی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به محوطه مورد نظر: هوای پاک و بهداشتی یکی از معضلاتی است که در مکان‌هایی که نیاز به هوای پاک و بدون آلاینده است اهمیت بالایی دارد. برای مثال بیمارستان‌ها مکان‌هایی هستند که باید هوای درون آنها پاک و بهداشتی باشد و گرد و خاک به آنها نفوذ نکند. در این مکان‌ها نیز لازم است که از پرده هوا استفاده شود. پرده هوا می‌تواند به راحتی جلوی ورود آلاینده‌ها و گرد و خاک به محیطی که در آنجا نصب می‌شود را بگیرد.

پرده‌های هوا چند نوع هستند؟

با توجه به اینکه کاربرد پرده‌های هوا به صورت صنعتی است یا به صورت تجاری اداری است، می‌توان آنها را به صورت عمده در دو گروه دسته بندی کرد. در ادامه به بررسی این دو گروه می‌پردازیم.

پرده هوای تجاری اداری

اگر در تولید پرده‌های هوا به شکل و زیبایی طراحی آنها اهمیت داده شود، این پرده‌های هوایی می‌توانند کاربرد تجاری اداری داشته باشند. اگر پرده‌های هوا به منظور استفاده در مکان‌های تجاری و اداری تولید شوند باید مصرف برق بهینه داشته باشند و همچنین فضای کمی را اشغال کنند. اگر این پرده‌های هوا را با کویل‌های حرارتی تجهیز کنند، می‌توانند در فصول سرد سال نیز از آنها استفاده کنند؛ زیرا با وجود کویل‌های حرارتی، هوایی که از این پرده‌های هوا به بیرون دمیده می‌شود، هوای گرم خواهد بود.

پرده هوای صنعتی

مکان‌هایی که به پرده هوای صنعتی نیازمند هستند، باید آنها را به صورت سفارشی تهیه کنند. معمولاً برای پرده هوای صنعتی طراحی یکسانی وجود ندارد و آنها به صورت موردی و اختصاصی تولید می‌شوند. با توجه به محلی که پرده‌های هوای صنعتی قرار است نصب شوند، اندازه آنها با یکدیگر متفاوت است. همچنین باید در زمان طراحی به قدرت فشار بادی که قرار است از پرده هوا بیرون دمیده شود نیز توجه کرد و اندازه آن را تنظیم کرد. پرده‌های هوایی که برای مکان‌ها و استفاده‌های صنعتی تولید می‌شوند انرژی زیادی مصرف میکنند و همچنین دارای قدرت بسیار بالایی می‌باشند.

مواردی که باید در انتخاب دستگاه پرده هوا مدنظر قرار دهید

انتخاب کردن دستگاه پرده هوا نیازمند این است که اطلاعات مناسبی در این رابطه داشته باشید. مورد اول این است که قصد و هدف خود را از چرایی و دلیل نیاز به نصب پرده هوا مشخص کنید. سپس به نکات زیر دقت کنید:

مشخص کنید که از این دستگاه در محیط تجاری اداری قرار است استفاده کنید یا در محیط صنعتی.

دلیل اینکه به دنبال نصب این دستگاه هستید، چیست؟

دستگاه پرده هوا انرژی برق زیادی مصرف می‌کند در نتیجه باید دستگاهی را انتخاب کنید که میزان مصرف بهینه ای دارد و همچنین می‌توانید با استفاده از آن در مصرف بهینه دستگاه‌های تهویه هوا تاثیر بگذارید.

قدرت مناسب دستگاه برای محلی که مایل به نصب آن هستید را مد نظر قرار دهید. اگر دستگاه شما دارای قدرت دمندگی بالایی نداشته باشد در نتیجه نمی تواند به عنوان یک عایق خوب عمل کند. همچنین اگر دستگاه شما دارای قدرت دمندگی بسیار بالایی باشد و در ارتفاع کم نصب شود، عبور از آن برای افرادی که رفت و آمد می‌کنند، ناخوشایند است.

همچنین در انتخاب دستگاه به عرض دری که قرار است پرده هوا در آنجا نصب شود، دقت کنید. باید دستگاهی را انتخاب کنید که بتواند تمام عرض در را پوشش دهد.

به عنوان نکته آخر سایر آپشن‌های پرده هوا را در نظر بگیرید. برخی از آن‌ها دارای کویل حرارتی می‌باشند و برخی از آن‌ها دارای اسپری آب هستند. به نوع کاربرد و زمان‌هایی که به این دستگاه نیاز است دقت کنید و با توجه به آن آپشن مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

پرده هوا به چه وسیله دو محیط را از یکدیگر جدا می‌کند؟

پرده هوا معمولا در جلوی درب ورودی مکانی که به آن نیاز است وصل می‌شود و میتواند با دمیدن پر فشار هوا به صورت عمودی، باعث شود که دو محیط از یکدیگر جدا شوند. معمولاً پرده هوا به صورت خودکار عمل می‌کند و زمانی که درب ورودی باز میشود به صورت اتوماتیک استارت میخورد و شروع به فعالیت می‌کند. به منظور افزایش دادن قدرت هوایی که به صورت عمودی به سمت زمین پرتاب می‌شود، دستگاه مکنده نیز روبروی دستگاه تولید هوا بر روی زمین نصب می‌شود و سبب می‌گردد که جریان هوا به صورت یکنواخت به وجود بیاید.

سایت پویا فیدار در خدمت شماست.هرسوالی دارید تماس بگیرید کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد

دیدگاهتان را بنویسید